398304. JAPANSKE OBJEKTER, 5 dele, 1900-tallet.
Bordskærm, Japan, forestillende Mount Fuji, højde 42,5, bredde foldet 18, total bredde 104 cm, formentlig omkring 1900, akvarel.
Tekande med 2 krus, slutningen af det 20. århundrede, i original æske.
Samurai hjelm (kopi), miniature, bronze, total højde 27, total bredde 31 cm, slutningen af det 20. århundrede.
Brugsslitage, trykskader (små huller) på bordskærm.