397590. ARNE JACOBSEN. Original sort bordmodel 3601 og 2 myrestole.
Arne Jacobsen drop-leaf bord i original sort med alt originalt inklusiv skruerne. Bordplade og to drop-leafs, stel af forgyldt stål, samt 2 myrestole i ganske fin stand. Designet af Arne Jacobsen og fremstillet af Fritz Hansen omkring 1953.
Bord i god stand, dog med lidt rust på stålstel og markeringer på toppen. Stole med rust på stellet mangler to beslag på den ene stol, samt markeringer på begge stolesæde.