395558. TRÅSKAB, almue, muligvis Södermanland, 1800-tallet.
Skrivedel, dateret på inderdør 1837 og skrevet EES CLD Længde 95,5, bredde 47, højde 194 cm.
Brugsslitage, skader og et hængsel på venstre nederste dør løs, senere beslag og efterbehandlingsmaling.
Nøgle/nøgler findes