3940527. - Amuletcontainer/GAU - Tibet 20. århundrede.
Amuletbeholder/GAU - Tibet 20. århundrede, rund med hængslet glaseret låg, mediterende Buddha-figur på indersiden, filigrandekoration og stendekoration, det forgyldte Kalachara-mantra (bogstaveligt talt „tidens hjul“) påføres på bagsiden, dette „tifoldige kraftfulde mantra“ består af sammenlåsende hellige stavelser, der blandt andet repræsenterer de fire elementer luft, ild, jord, vand, flankeret af Lantsa-bogstaverne E „“ og „Vam“, som repræsenterer det buddhistiske princip om foreningen af metode og visdom eller enheden af tomhed og lyksalighed Stående, dimensioner ca. 6,5 x 6 cm, vægt ca. 89 g.
delvis tegn på slid, slid, glaskant med klæbemiddelrester.