Olie på panel, 61 x 61 cm. Signeret og dateret Edvard Andersson -48.
HERKOMST
Fra kunstnerens ejendom.
UDSTILLET
Den Frie Udstilling, soloudstilling „Edvard Andersson“, København, 1956, kat. nej. 206.
Del af et større depositum til Eslövs Stadshus, 1987 — 2012.
God kondition.