Folkedragt, Västerbotten kostume, 20. århundrede.

3937697. Folkedragt, Västerbotten kostume, 20. århundrede.

Består af:
Sjal, 75 x 75 cm
Brudeklud
Håndtaske med håndbroderi, længde 18 cm
Forklæde, 86 cm
Hætte, længde 19 cm
Strikket skuldersjal, længde 107 mc
Nederdel, 87 cm
Bluse, højde 60 cm, skulderbredde 42 cm
Vest, længde 43 cm
2 par sko i sort og brunt læder, længde 25/26 cm.

Mindre slitage, ingen andre bemærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Består af:
Sjal, 75 x 75 cm
Brudeklud
Forklæde, 86 cm
Hætte, længde 19 cm
Nederdel, 87 cm
Vest, længde 43 cm

Antal besøg: 1.657