PRINS EUGEN. Fra svenske landsbyer. Gavebåndet.

392505. PRINS EUGEN. Fra svenske landsbyer. Gavebåndet.

Tyve gouacher og akvareller gengivet i farvefaksimile og i et særligt hæfte fireogtyve tegninger i tonetryk sammen med et studium af prins Eugens kunst af superintendent fil. dr. Axel Gauffin. Johan Kroon, Malmø 1933. 19, (7) sider + tyve illustrationer i passepartout. Fuld læderrem. 32,5x41 cm. Bibliofil udgave på 150 nummererede eksemplarer, dette er nr. 77. Print på håndlavet papir. Gavebånd fra Prinsen.

Med litografisk trykt dedikation: "Med tak for den interesse, der er vist for dette værk og med henblik på dets udgivelse / Eugen".

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.108