“DSB Konduktørlampen”. Bordlampe / væglampe med fod samt skærm af hvidlakeret metal, fod monteret med vippeafbryder. Model nr. 10466. Udført fra 1942 hos Louis Poulsen. H. 38.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.