Historie og beskrivelse af byen Gøteborg med kort.

391029. Historie og beskrivelse af byen Gøteborg med kort.

O. A. Granberg. Stockholm, Elméns og Granbergs trykkeri, 1814-1815. 8:o. (8), 279 sider; (4), 272, (23 stikordsregister) s., (1) foldebord, (2) foldegraverede kort. Moderne blåt karton, rygtitel & dekoration i guld, sprængte grønne snit.
Indhold: Gøteborgs bys etablering og almene skæbner; Bybestyrelsen med de forandringer, den har gennemgået; Byens beliggenhed, areal, bygninger, enkelte forfatninger, befolkning, beboelse m.m.; Kirker og skoler; Offentlige institutioner og fonde; Handel og industri, undskyldninger mm.

Brugsspor, enkelte sider let plettet. Skærgårdskortet med lille tegning. det indgraverede ekstra titelblad til del 2 mangler, (som sædvanligt.).

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 919