FRITZ MEHNERT. Ansigtsstudie og håndstudie i grafit.
390399. FRITZ MEHNERT. Ansigtsstudie og håndstudie i grafit.
Fritz Karl Paul Erich Mehnert (16.10.1891 Naumburg/Saale - 23.03.1932 Klinga); Trækul på papir, dateret omkring 1910, signeret nederst til højre og dateret 08, uindrammet. mål ca. 35x25 cm.