390397. FRITZ MEHNERT. Studie af en siddende ung kvinde.
Fritz Karl Paul Erich Mehnert (16.10.1891 Naumburg/Saale - 23.03.1932 Klinga); Trækul på papir, dateret omkring 1910, usigneret, uindrammet. mål ca. 25x36 cm.