FRITZ MEHNERT. Forsideark til sangprogrammet af Reinhold Naumann (Richard Zoozmann).
390370. FRITZ MEHNERT. Forsideark til sangprogrammet af Reinhold Naumann (Richard Zoozmann).
Fritz Karl Paul Erich Mehnert (16. oktober 1891 Naumburg/Saale - 23. marts 1932 Klinga); Stentegning/litografi, signeret og dateret 23 i trykket nederst til venstre, uindrammet. mål ca. 26x34 cm.
Ark brunet, tydelige alderstegn på kanter og hjørner.