DALINS SVENSKE HISTORIE med Tegnérs underskrift, 4 bind.
3881683. DALINS SVENSKE HISTORIE med Tegnérs underskrift, 4 bind.
DALIN, OLOF VON. Historien om kongeriget Svea fra dets begyndelse til vores tid, efter hans konge. Mays elskværdige fornøjelse på Riksens Höglofliga Ständers åstundan forfattet af Olof Dalin. I-III: 1-2. Stockholm, med Lars Salvius, 1747-62.
4:o. 210 x 165 mm. (40), 666, (6); (44), 992, (4); (30), 704; (22), 652, (8) s. Titelblade trykt i rødt og sort. Hver indgraveret vignet i del I og II. Vignetter i træsnit i alle fire bind. Moderne læderbånd med fem hævede volumener og røde og brune titelstænger på ryggen. Underskrifterne af Esaias Tegnérs og hans barnebarn Esaias i alle fire bind. Georg von Rosens biblioteksmærke og Coyets exlibris i tre bind. Christian Myhrmans underskrift på titelsiden del III:II.
4 bind
Herkomst: Familien Coyet, Torups Slot, Skåne.
Trætte bånd. Indlæg med nogle pletter og nogle sænket her og der samt nogle marginale noter i blæk. De første og sidste sider i hvert bind med bruntonede margener. Nogle brunfarvede blade.
4 bind