NAPOLEON. Otte værker om Napoleon Bonaparte fra det 19.-20. århundrede.

386725. NAPOLEON. Otte værker om Napoleon Bonaparte fra det 19.-20. århundrede.

Napoleons sidste vilje og testamente London 1977.
+ Herman Lindqvist, Napoleon. 2004 + Napoleon, produceret efter bedste information fra *r. (Becker, Gottfried Wilhelm) Oversat af George C. Sr. Schüssler. Bind 1-2, Stockholm, 1840; 1842. VIII, 593, IV s.; 709, 4, 63 s. + ca 48 stålnåle. Navnesignatur med blæk på forsiden af den frie forside. (begge bind). Titelbladet til del 1 mangler.
+ Napoleon, produceret efter bedste information. *r (Becker, G.W). Trykt af C. M. Ekbohrn, Gøteborg. 1842 Band 2. Med 24 stålstik Efter originale malerier af Frankrigs mest berømte malere. 709, 7 s. Illustreret. Halvkugleformet bånd + Hydén, Nils. Under Napoleons ørne. Romantiserede skildringer fra Napoleonstiden. 1911 619 s. Illustreret. Forlagets bånd.
+ Rémeaux, Paul. Sankt Helena Kejserens sidste dage. 1909. xii, 270 s. Illustreret. Halv læderrem.
+ Aubry, Octave. Napoleon. 1961 379 s. Illustreret. fransk tekst. Forlagsbind med slidt smudsomslag + Castelot, André. Napoléon - Bonaparte. 2 bind. 1968. 993 + 748 s. Illustreret. fransk tekst. Forlagets bånd.

brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

brugsspor.

Antal besøg: 1.591