THOMAS LENK, To ark med optiske lag.

384734. THOMAS LENK, To ark med optiske lag.

(Berlin 1933-2014 Schwäbisch Hall) Serigrafi i grøn og sølv samt i pink og sølv. Hver håndsigneret og dateret "69" eller "71" nederst til højre, udgave til venstre. 60 x 60 cm og 70 x 70 cm (ark). - Med sine skulpturer baseret på geometriske former, som han opfandt begrebet "dialektiske objekter" for, var Lenk en af de mest internationalt succesrige samtidige tyske kunstnere i 1960'erne og 1970'erne.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adresse

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besøg: 1.525