MATTA. L'Oeuvre Gravé de Matta. Katalog raisonné de l'oeuvre gravé. (1943-1974).

382759. MATTA. L'Oeuvre Gravé de Matta. Katalog raisonné de l'oeuvre gravé. (1943-1974).

Stockholm/Paris, Editions Sonet-Visat 1975. Indb. 155p. Hårdt omslag, .155 s. Illustreret med gengivelser af raderinger og litografier i s/h og farver. 20x22 cm. Forlagets dekoreret klæde, billedsmudsomslag. Fuldt illustreret katalog raisonné af 419 tryk fra 1943 til 1974 med udgivelsesår, titel, størrelse og tilstande. Tosproget introduktion på engelsk og fransk. - Værklisten omfatter 419 grafiske ark fra 1943 til 1974 med oplysninger om titel, dimensioner, teknik, forlag og oplagsstørrelse. Trykt i et nummereret oplag på 2.500 eksemplarer, hvoraf dette er nr. 1959.

brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

brugsspor.

Antal besøg: 1.312