382202. SCHATULL, valnøddefiner, til medicinflasker, anden halvdel af 1800-tallet.
Højde, 24,5 cm, dybde 23 cm, rum til 15 stk., glasflasker med prop, indvendig med 6 stk. skuffer, benknopper, messinggreb.
Brugsslitage, enkelte flasker med Kantstødt/skader, 1 glasprop mangler, nøgle mangler, kan ikke lukkes helt, mindre træskade.