GEORGE PHILIP & SØN. Planisphere, „Philips' Planisphere“, litografisk stjernekort, omkring slutningen af det 19. århundrede.

3815446. GEORGE PHILIP & SØN. Planisphere, „Philips' Planisphere“, litografisk stjernekort, omkring slutningen af det 19. århundrede.

Philips' Planisphere viser de vigtigste stjerner synlige for hver time af året. Diameter ca. 25,5 cm, i alt 31x31 cm.

Astrologisk stjernediagram/stjernekort med to justerbare diske og forklaring på bagsiden.
Litografisk tryk på papir, monteret på pap, med blænderamme i imiteret læder med forgyldte stempler.

Let slitage, hovedsageligt på rammens kanter, rives på bagstykket.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 610