381504. ANTON HILLER, to grafik.
(München 1893-1985 ibid.) Farvetræsnit på Japan, udgave "14/50", og litografi på lagt papir, udgave "1/100". Begge signeret nederst til højre 70 x 50 cm og 78 x 53,5 cm (ark). - Hiller arbejdede som freelance billedhugger i München fra 1923 og var fra 1946 til 1961 professor i skulptur ved Kunstakademiet i München.