381498. FRANS MASEREEL, tre grafik.
(Blankenberghe 1889-1972 Avignon) Arbejdere foran et industrielt landskab; mand i byen larm; filosoffer. To træsnit, monogram i blokken, et med restsignatur og et litografi, indskrevet og dateret "1963" i stenen. 31 x 21,5 cm til 49,5 x 63 cm (ark). - Tændt. Thieme/Becker 24, Vollmer 3+6.