CHIFFONJÉ neo-rokoko, anden halvdel af det 19. århundrede.
380429. CHIFFONJÉ neo-rokoko, anden halvdel af det 19. århundrede.
Valnød med 4 skuffer og skriveklap. Interiør med 9 skuffer og låge. Nøglehulsbøsninger af præget læder, hjørnedekoration af afskårne blomster. Bredde 104, højde 153, dybde 47 cm.
Slitage, revner med reparation på omslaget, brændt skrivetavle.