Art Nouveau, Frankrig, første halvdel af det 20. århundrede. Modtaget lyseblåt glas med udhæng, ætset og emaljemalet indretning med svane i støv. Signeret „Daum Nancy“ og med Lorraines kors.
Længde 17,5, højde ca 9,5 cm.
Håndtering af slid. Mest sandsynligt reduceret hals.
Længde 17,5, højde ca 9,5 cm.