ERNST JOSEPHSON / PAULSSON. Ernst Josephsons tegninger 1888-1906.

379491. ERNST JOSEPHSON / PAULSSON. Ernst Josephsons tegninger 1888-1906.

Med en introduktion af Gregor Paulsson. PA Norstedt & Söners Publishing House, Stockholm 1918. 9, (2) sider + 40 tegninger i montering. Forlagets dekorerede stofrygmappe. 51x33,5 cm. Udvælgelsen af disse tegninger er foretaget af Gregor Paulsson og Ragnar Hoppe. Omslag og initial signeret af Akke Kumlien. De lette print er lavet af Justus Cederquists Grafiska Aktiebolag og trykt på specialfremstillet linned kludepapir fra Lessebo. Værket er udgivet i et oplag på 225 nummererede eksemplarer, hvoraf dette er nr. 107. Underskrift.

brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

brugsspor.

Antal besøg: 3.074