3790591. SAMISK KNIV, HALVT HORN.
Håndtag af rensdyrhorn med indlæg af 18k hvidguld, kappe af rensdyrhorn med udskåret udsmykning afbildet landskaber med rensdyr og liderlig, læder, første halvdel af det 20. århundrede, længde 23 cm.