378433. TEKANNA, porcelæn, Kina, Ch'ing-dynastiet, K'ang Hsi, 1662-1722.
Indretning i famille verte farver af planter inden for reserver. Mangler låg.
Højde inkl. håndtag 17 cm.
Brugsslitage, Brugsslitage, revne indvendigt på den ene kortside (ikke gennem).