3783811. KURT MOLDOVAN (1918-1977). undersøgelse.
Kurt Moldovan (1918-1977), studie, blæktegning på papir, 1965, signeret, dateret og tituleret, ca. 32 x 47,5 cm
Kurt Moldovan var en østrigsk maler og grafiker. Efter at have studeret brugs- og illustrationsgrafik på Wien School of Arts and Crafts. Han blev også kendt for sine veduta og landskabsmalerier.