KURT MOLDOVAN (1918-1977). undersøgelse.

3783811. KURT MOLDOVAN (1918-1977). undersøgelse.

Kurt Moldovan (1918-1977), studie, blæktegning på papir, 1965, signeret, dateret og tituleret, ca. 32 x 47,5 cm

Kurt Moldovan var en østrigsk maler og grafiker. Efter at have studeret brugs- og illustrationsgrafik på Wien School of Arts and Crafts. Han blev også kendt for sine veduta og landskabsmalerier.

Lette krøller.

Få foretaget en gratis vurdering!

Lette krøller.

Antal besøg: 202