DOBBELTSENG, RAMME TIL, Marmorering malet, sidste fjerdedel af det 20. århundrede.
376138. DOBBELTSENG, RAMME TIL, Marmorering malet, sidste fjerdedel af det 20. århundrede.
Gavlenes bredde 190,5, Højde 96,5 eller 63 cm.
Længde på langsiderne 193 cm.
Indvendige mål: Bredde 184,5 cm, Længde 193+9 cm (ca. 202 cm).
Madrashøjde ca 19,5 cm.
Rammen blev ifølge signaturen fremstillet i juni 1984 af Ragnar Falk, som også malede den om i november 1996.
Marmorering malet for at ligne Kolmård marmor.
Fremstår med mindre slitage fra alder og Brugsslitage.
Længde på langsiderne 193 cm.
Madrashøjde ca 19,5 cm.