373947. SUPPETERRIN med LÅG, på fad, "Ordinär", Lidköping, porcelæn, første halvdel af det 20. århundrede.
Dekoration af lyserøde roser. Mærket nedenunder.
Suppeterrin med to hanke, længde 38,5, total højde 20 cm.
Fad, 42,5 x 28,5 cm.
Brugsslitage, pletter, låg med to store Kantstødt/afslag, håndtag med revne.