WIENER PORZELLAN. "Jardiniére", porcelæn, 1800-tallet.

373380. WIENER PORZELLAN. "Jardiniére", porcelæn, 1800-tallet.

Wienerporcelæn,"Jardiniére", porcelæn, 1800-tallet

Dimensioner: 33 cm høj, 20,5 cm diameter. Den nuværende genstand, som har form som et "antik" stativbassin, stammer fra historien om den wienske porcelænsfabrik. Denne blev grundlagt i 1718 og eksisterede indtil 1864 og var den næstældste porcelænsinstitution i Europa efter Meissen.
The Jardiniere (fransk): Gartneren) er tænkt som en blomsterbeholder. i det 19 århundrede den hørte som et trebenet stativ af træ eller metal med en indlejret skal til opgørelsen af den borgerlige levende kultur.

Basen er aftrappet to gange og bærer de riflede stivere med løvepoter.
Andre karakteristika er: - grundmaleri i kardinalrødt - indsat skål med flad kant - riller og sider af benene forgyldt - gulddekoration delvist i hævet relief - fine figur- og landskabsmalerier på reservebillederne - porcelænsmaleriet indeholder kvinder med blomst kurve klædt i antikt på forsiden. Nærmer sig et rundt tempel. I skyerne guden Merkur som gudernes budbringer med caduceus og bevinget hjelm ledsaget af en putto.
- På bagsiden afbildning af en vestal jomfru med røgelse i skyer.

God bevaringstilstand. Wienerporcelænsmærke i bunden.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 1.794