371099. ALFRED KOLBEN. "Valmuemark, 1916". Blomstrende valmuer i skyggen af et træ foran en bred korridor.
Olie på pap, signeret nederst til højre og dateret og indskrevet 1916 på bagsiden, original indramning. mål ca. 46x32,5 cm.
Mindre alderstegn, gnidet ramme.