SCHMIDT-ROM, HEINRICH. "BALI", olie på lærred, sign. Schmidt-Rom, ikke dat.
367761. SCHMIDT-ROM, HEINRICH. "BALI", olie på lærred, sign. Schmidt-Rom, ikke dat.
"BALI", olie på lærred, sign. Schmidt-Rom (foran til højre nedenfor), ikke dat.
Mål: 101,5 x 130,5 cm (højde x bredde) Heinrich Schmidt-Rom: - født 1877 i Berlin som Heinrich Wilhelm Nicolaus Schmidt.
- † 28. september 1965 i Dessau) - var en tysk landskabsmaler og portrættegner - Mange og længere ture førte ham til Nordafrika og Bali.