SCHMIDT-ROM, HEINRICH. "BALI", olie på lærred, sign. Schmidt-Rom, ikke dat.

367761. SCHMIDT-ROM, HEINRICH. "BALI", olie på lærred, sign. Schmidt-Rom, ikke dat.

"BALI", olie på lærred, sign. Schmidt-Rom (foran til højre nedenfor), ikke dat.

Mål: 101,5 x 130,5 cm (højde x bredde) Heinrich Schmidt-Rom: - født 1877 i Berlin som Heinrich Wilhelm Nicolaus Schmidt.
- † 28. september 1965 i Dessau) - var en tysk landskabsmaler og portrættegner - Mange og længere ture førte ham til Nordafrika og Bali.

God bevaringstilstand. indrammet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 3.783