RUBY PEARL ØRE TUDS sølv 925 guldbelagte rubiner i alt. ca. 8 øre.

367598. RUBY PEARL ØRE TUDS sølv 925 guldbelagte rubiner i alt. ca. 8 øre.

Ørestikkene er lavet af 925 sølv og er stemplet i overensstemmelse hermed og er fuldstændig forgyldt i 585 gult guld. De naturlige rubiner er facetteret i et skakbrætsnit på i alt ca. 8 ct., inklusive ægte hvide kulturperler med en meget flot glans og glans.
Øreringenes længde 2,7 cm, bredde 1,1 cm, kulturperlernes diameter 7 mm, naturlige rubiner 8,3 x 8,3 mm, totalvægt 4,9 gram.

Rigtig god stand, pæne smykker.

Få foretaget en gratis vurdering!

Inter-Arte
Antal besøg: 847