367091. LYSLAMPER, et par, krystal og messing, rokoko stil, omkring århundredeskiftet 18/1900.
Skårne, bladformede krystalprismer. Stel af messing med krystal obelisker. 2 lysarme hver.
Højde ca 40 cm.
Brugsslitage, patina. Senere elektrificerede, paprør til lysestager med spots.