366755. DESIGNER PENDEL SIGNERT WIGGERS DANMARK.
Solid håndlavet vedhæng i nysølv, stemplet på bagsiden "Wiggers, Handmade Denmark". Firkantet form med stænger, kugler, firkanter og polerede ametyster i en muggen overflade.
Længde med øje 5 cm, bredde 3,8 cm, vægt 49,5 gram.
Modernistisk afbildning i meget god stand, sjældent designersmykke fra 1960'erne.