365958. ALFRED WAHLBERG. Sommerlandskab, olie på klistret lærred, signeret Alfred WB.
32x44 cm Alfred Wahlberg, (1834-1906) Herkomst: Hedbergsamlingen, Bjärsjölagård slot Maleriet er omtalt i det svenske hjem i ord- og billedudgivelse fra 1934, side 166 og billedside 170. http://www.leinys.se/ orter/ Bjarsjolagard/SvenskaHem.pdf.
Spor i hjørner fra nålehuller, mindre revner og snavs.