365318. KRONET BOP 1795, og MINIATURE GRYDE 1878, tin.
Koppen: Diam 9, Højde 9 cm, stemplet MR N2; Mathias Rundquist, Karlskrona, 1795 (MR var mester i Karlskrona 1778-1820 /1835/). Kronestempel, altså tidligere statsejendom. Vægt 353 g. Kande: Højde 6 cm, stemplet "/2Gill, SMB, 1878". Vægt 122 g.
Alder og Brugsslitage.
Koppen med en mindre reparation i bunden.
Kande med ældre gravering i taljen og buler.
Alder og Brugsslitage.