DOMINIK PAWLOWSKI. olie på lærred, "skovsø" signeret Dominik.
364445. DOMINIK PAWLOWSKI. olie på lærred, "skovsø" signeret Dominik.
Dominik Pawlowski blev født i Polen i 1956 og studerede på kunstskolen i Kielce 1972-77. Bosat i Sverige siden 1981. Han maler naturalistisk, mest landskaber, men også interiører, figurkompositioner og bybilleder i klare, varme farver.
51 x 61 cm.
51 x 61 cm.