En klyngering i 18 kt. hvidguld med en 1,11 karat oval smaragd og 0,32 ct runde brillantslebne diamanter.
Den vigtigste ædelsten er en ovalskåret grøn smaragd, der vejer 1,11 karat, holdt i en multi-klo indstilling.
En glorie af 16 runde brillantslebne diamanter på i alt 0,32 ct omgiver smaragden.
Diamanternes omtrentlige farve og klarhed er H-J, god SI.
Denne ring er testet som 18kt hvidguld og stemplet „18K“.
EU ringstørrelse: 54. UK ringstørrelse: N.
Samlet vægt: 3,4 gram.
Som ny/god.