AKSEL LINDSTRÖM. olie på lærred og Panel, 3 stk., signeret Aksel.
362334. AKSEL LINDSTRÖM. olie på lærred og Panel, 3 stk., signeret Aksel.
Forfatteren og kunstneren Aksel Lindström blev født i Rossbol i Lockne sogn i 1904. I tyverne emigrerede han til Amerika olie på Panel, udsigt fra et vindue, 24 x 21 cm olie på lærred, gadebillede, 23 x 17,5 cm olie på Panel, udsigt over gården, 22,5 x 21 xm.