AQUARELL / KOHLEZEICHNUNG. 2 udsigter til Dresden Brühl'sche Terrasse og dampskibets landingsplads der.

361520. AQUARELL / KOHLEZEICHNUNG. 2 udsigter til Dresden Brühl'sche Terrasse og dampskibets landingsplads der.

Signerede og indskrevne værker: Udsigt fra Brühls terrasse til den tidligere Frauenkirche (Malerwinkel) og landingsplads for damperen på Brühls terrasse med udsigt til den katolske Hofkirche. Hver signeret nederst til højre, indskrevet på passepartouten. Datering omkring 1950, original indramning. mål ca. 22,5 x 39 cm.

God stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand.

Antal besøg: 1.013