360106. BRUNO LILJEFORS. Tjäderspel, olie på lærred, signeret og dateret 1923.
65x50 cm Herkomst: Hedberg-samlingen, Bjärsjölagård slot Maleriet er omtalt i tekst og billede i den svenske Words and Pictures-udgivelse fra 1934, side 169 og 172. http://www.leinys.se/orter/Bjarsjolagard/SvenskaHem.pdf.