E. HARRISON COMPTON. "Efterår ved Eibsee", akvarel, sign. "E Harrison Compton".

359347. E. HARRISON COMPTON. "Efterår ved Eibsee", akvarel, sign. "E Harrison Compton".

Litteratur: Thieme-Becker, München-maler i det 19./20. århundrede EHCompton, landskabsmaler og akvarelmaler, søn af bjergmaleren Edward Theodor, elev af sin far, studerede på Central School of Arts and Crafts i London, medlem af München kunstnerkooperativ, på forskellige tyske og engelske kunstudstillinger repræsentere litteratur.: Thieme/Becker bind 7, s. 284 f.; Vollmer bind 1, s. 466, Saur AKL bind 20, s. 473; München-malere i det 19. århundrede, bind 1, s. 178 f. EH Compton malede mange afbildninger af bjerge, såvel som udsigter over byer.

Om denne ORIGINAL akvarel: Signeret nederst til venstre: E. Harrison Compton. Indrammet i passepartout bag glas.
Titel: "Herbst am Eibsee" Tidligere erhvervet fra Kunsthaus Bühler i Stuttgart/Provenienz se mærkat på bagsiden.
Efterårsvisne blade bag en bjergkulisse ved Eibsee. Et meget harmonisk komponeret billede, som udstråler efterårsstemning.

Mål: 49 x 57,5 cm (højde x bredde).

Meget god stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Meget god stand.

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 2.352