GUSTAF BRUSEWITZ. Gustav Adolf tegner fra Gøteborg. Olie på lærred. Signeret og dateret G. Brusewitz 1895.
35873. GUSTAF BRUSEWITZ. Gustav Adolf tegner fra Gøteborg. Olie på lærred. Signeret og dateret G. Brusewitz 1895.
100 x 125 cm. Inskription på verso: "Hvor Kon: Gustaf Adolph rejste, Knut Göran: Ulfsparre ville følge ham. Da kongen på sadelknappen tegnede Gøteborg, holdt Knut hesten i tøjlen."Nuværende beskrivelse. om Wädtle distrikt 1758.