SALONBORD, Karl Johan, første halvdel af 1800-tallet.
357302. SALONBORD, Karl Johan, første halvdel af 1800-tallet.
Fineret i valnødderod og mahogni, beslag af forgyldt messing, 4 skuffer i kant, trækhåndtag i form af løve-mascarons, diameter 74, højde 74 cm. Signatur på indersiden af bordet.
Finerskade, underside maske-tung, messingstrimler mangler nogle steder.