EMPIRE LYSSTAKER, bronze og skifer over kalksten, 19 århundrede.
357250. EMPIRE LYSSTAKER, bronze og skifer over kalksten, 19 århundrede.
Et par lysestager i empirestil, 1800-tallet, forgyldt og patineret.
Nederste del: sort skifer over kalksten, hver med 5 arme. Fire forgyldte poter hver.
Mål: 53 cm høj, 23 cm diameter.
god stand Delvis forgyldning i det nederste område fjernet. Håndtag repareret på en lysestage.