357215. TØJBÆNGER, eg og smedejern, fra Hotel Knaust i Sundsvall. Århundredeskiftet 18-1900.
Smedede bøjler og kroge, paneler og kam med skåret dekoration og delvist beklædt med fløjl. Skohylde i bunden. Højde 195 cm, bredde 178 cm, dybde 45 cm.
Brugs- og aldersrelateret slitage, revner, skader, ormehuller. Aftagelig krone.