BORDPENDUL, Frankrig Begyndelsen af 1800-tallet, imperium.

35700. BORDPENDUL, Frankrig Begyndelsen af 1800-tallet, imperium.

Brændt forgyldt bronze, urhus flankeret af en amor med en blomst, konsol med dekoration af Karon, der rejser med båd over floden Styx. Urværk mærket 9/9 1819. Højde 28 cm.

Urhus luge mangler, komplet, mindre skade.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.439