356616. BRYLLUPSKURV, rødlakeret træ, Kina omkring 1900.
Bryllupskurv med gennembrudt hank og plantedekoration, lakeret i rødt og med malede detaljer i sort og guld Højde ca 33 cm Diameter ca 29 cm.
Brugsslitage, låsestifter mangler, låget har en revne.