35625. URBOKS, anden halvdel af 1800-tallet.
Kinesisk malet i sort og guld med fugle og blomster. Seks skuffer og skabe med hylder. Skær med balustradekant. Længde 120, bredde 60, højde 190 cm.
Slitage, skader på fælgen og revne bagpå urværket, værk ikke funktionstestet, nøgleplade mangler, glas på siden af urværket mangler.